Türk Pediatri Kongresi 59’uncu kez düzenleniyor

Türk Pediatri Kongresi 59’uncu kez düzenleniyor

Vakıf Katılım

Türkiye’deki en eski ve en köklü pediatri derneği olan Türk Pediatri Kurumu Derneği, 59. Ulusal Kongresini fiziki olarak 22 - 26 Mayıs tarihlerinde KKTC’de düzenliyor. Limak Cyprus Deluxe Hotel’de gerçekleştirilecek ve 5 gün sürecek kongreye yoğun katılım bekleniyor.

5 gün sürecek ve 2000’e yakın katılımcının yer alması öngörülen kongre kapsamında birbirinden değerli konularda bilimsel toplantılar ve kurslar gerçekleştirilecek. “Çocuklar Masumdur” temasıyla organize edilen kongre boyunca 6 farklı salonda devam edecek yoğun toplantıların yanı sıra katılımcılara, Beslenme, Bağışıklama, İnteraktif Pediatrik Acil, Çocuk Yoğun Bakım, Pediatrik Dermatoloji ve Alerji Kurslarına katılma imkânı da sunulacak.

Çocukların masumiyetini ilham alan tüm pediatri çalışmalarının kıymetine değinen Türk Pediatri Kurumu Başkanı Prof. Dr. Haluk Çokuğraş;

“Her yıl geleneksel bir şekilde düzenlediğimiz Türk Pediatri Kongresi’nde 59’uncu kez bir araya gelecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. Bu yıl insan ömrünün bir altın çağı niteliğindeki çocukluk dönemine ve pırıl pırıl bakan çocukların masumiyetine dikkat çekmek için temamızı “çocuklar masumdur” olarak belirledik. Çocuk hekimlerine “çocuklar nedir” diye bir soru sorulsa hepsi tereddütsüz “Melekler”dir der. Yeryüzünde birer melek olan çocuklarımızın yaşamı günümüzde Filistin’de ve dünyanın farklı köşelerinde savaşla, soykırımla, yoksulluk, ayrımcılık ve kötü muamele ile tehdit altında. Tüm bu gelişmeler insanım diyen herkesin canını acıtıyor. Bundan ötürü, çocuklar yaşamlarının her döneminde hem beden hem de ruh sağlığı açısından tüm olumsuzluklardan korunmalıdır bilinci ile hareket eden Türk Pediatri Kurumu olarak tüm çocuk hekimlerini sesimize seslerini katmaya davet ediyoruz” dedi.

Çocukların ve pediatristlerin ruh halini Kongre Başkanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur;

“Çocuklar geleceğimizin umudu, bugünden yarına uzanan ellerimiz… Minicik elleri ve yürekleri ile bizleri kucaklayıp gelecek güzel günlere, en güzel düşlere götürüyor, güzelliklere ve iyiliğe olan inancımızı artırıyorlar. Bu güzel ülkenin sayıları 6 bini bulan çocuk hekimleri olarak tek amacımız ise çocuklarımızı yaşamın her alanında korumak, her türlü haklarını savunmak ve kısaca onların yaşam içindeki avukatları olmak” şeklinde özetledi. 

Yoğun bilimsel programlar ve çeşitli kurslar ile zenginleşen kongrede çocukların varlığına dikkat çekmek ve hekimlerin çocukluklarından bir anlarına şahit olmak adına “Pediatristlerin Kaleminden Çocukluk Öykülerimiz” isimli öykü yarışması düzenlendi. Yarışmaya katılan tüm öyküler kitaplaştırıldı ve kongrede armağan olarak katılımcılara dağıtılacak. Ayrıca birinci seçilen Benim Şark’ım adlı öykü Mehtap Kılıç tarafından açılış töreninde seslendirilecek.

Türk Pediatri Kurumu Hakkında:

2 Mayıs 1930’da “Çocuk Hekimleri Encümeni” adı ile İstanbul’da kurulan Türk Pediatri Kurumu’nun adı 18.12.1954 tarihinde “Türk Pediatri Kurumu Derneği” olarak değiştirilmiştir. Çocuk hekimlerinin hizmetinde olan Türk Pediatri Kurumu çocukların sağlığı yanında onların sosyal sorunlarıyla ilgili konular üzerine de eğilmektedir. 1969 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile “Kamu yararına çalışan dernek” statüsü almıştır.

1954 yılından beri UNEPSA (Avrupa Pediatri Derneği) üyesi olan derneğin EPA (Avrupa Pediatri Akademisi) ile ilişkileri de 15 yıldır devam etmektedir. Bugüne kadar 58 Ulusal Pediatri Kongresi düzenleyen derneğin 1966 yılında yayın hayatına başlayan “İstanbul Çocuk Kliniği” adı kurum dergisi günümüze kadar yayınlamaya devam etmektedir. Türk Pediatri Kurumunun Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Konya, Manisa, Malatya, Mersin, Isparta, İzmir, Samsun, Trabzon ve Zonguldak’ta şubeleri, Afyon – Uşak, Balıkesir ve Sakarya’da ise temsilcilikleri bulunmaktadır.

 

  Hibya Haber Ajansı